Pierwsza wzmianka o Bogacicy pojawia się w roku 1274 i występuje nazwa Bogatalanta. Nazwa Bogacica pojawia się w roku 1410. Etymologicznie pochodzi od określenia naturalnych właściwości terenu, które wyrażała nazwa Bogata Łąka tj urodzajna, obfita w trawy, gdyż położona jest nad rzeką Stobrawą.
W Bogacicy pierwszy kościół został wzniesiony 1597 roku p.w. Trójcy Świętej. Fundatorem był właściciel Bogacicy, Melchior von Skall de Gross-Elgot. Był to budynek drewniany, orientowany czyli z prezbiterium zwróconym w kierunku wschodnim. Miał około 19 metrów długości i 9 metrów szerokości.
Pod koniec XVIII wieku, głównie w związku z prowadzoną przez władze pruskie kolonizacją, nastąpił gwałtowny wzrost ludności. Drewniany kościół okazał się niewystarczający. W związku z czym zlecono Ernestowi Samuelowi Friedlowi wykonanie planów przebudowy i w latach 1797-1805 wzniesiono obok starego kościoła nowy murowany mogący pomieścić 800 osób.
Kościół otrzymał bogaty nie tylko pod względem snycerskim ale i historycznym wystrój. W prezbiterium nastawa p.w. Trójcy Świętej jest barokowa z XVII wieku i pochodzi z kościoła Oo. Franciszkanów z Namysłowa. Jest pełna rzeźb gdyż poświęcona została 14 wspomożycielom którzy od XIV wieku cieszyli się na Śląsku popularnością. Pod koniec XIX wieku w parafii mieszkało około 4500 osób i Rada parafialna w 1894 r. wystąpiła z projektem rozbudowy, który miał polegać na dobudowaniu transeptu i prezbiterium. Pozwolenie uzyskano 1902 r. natomiast prace rozpoczęto 1905 r. koszty rozbudowy oceniono na 70 tys. marek. Przy budowie pracowali dosłownie wszyscy. Po zakończeniu robót murarskich przystąpiono do wyposażenia kościoła, zainstalowano też nowe organy. Dużą część wnętrza bogackiego kościoła pokrywają freski. Poszczególne przedstawiają różne postacie i sceny biblijne jak: Pan Jezus na Górze Błogosławieństw, Uzdrowienie paralityka, Ostatnią Wieczerzę, Wniebowstąpienie, Ucieczkę do Egiptu, Pana Jezusa błogosławiącego dzieci i Dzieciątko Jezus w Betlejem.
Nasz Kościół zaliczany jest do III grupy zabytków i uznawany za perłę architektury, jest jednym z najpiękniejszych kościołów nie tylko w naszej okolicy, ale i Opolszczyzny.
Każdy kolejny Proboszcz nie tylko wypełnia obowiązki duszpasterskie ale troszczy się o ciągłe upiększanie i dbałość o budynek kościelny.
Przy redagowaniu wykorzystano obszerne fragmenty książki „Bogacica Dzieje Parafii”
autorstwa Ks. dr Henryka Gerlica