Start Historia parafii
Historia parafii

Nazwa Bogacica.

 

Pierwsza wzmianka o Bogacicy pojawia się w roku 1274 i występuje nazwa Bogatalanta. Nazwa Bogacica pojawia się w roku 1410. Etymologicznie pochodzi od buy generic propecia online określenia naturalnych właściwości terenu, które wyrażała nazwa Bogata Łąka tj urodzajna, obfita w trawy, gdyż położona jest nad rzeką Stobrawą.

W Bogacicy pierwszy kościół został wzniesiony 1597 roku p.w. Trójcy św. Fundatorem był  właściciel Bogacicy, Melchior von  Skall  de  Gross- Elgot .
Był to budynek drewniany ,orientowany czyli z prezbiterium zwróconym w kierunku  wschodnim.. Miał około 19 m. długości i 9 m .szerokości.

Pod koniec XVIII wieku ,głównie w związku z prowadzoną przez władze pruskie kolonizacją,   nastąpił gwałtowny wzrost ludności. Drewniany  kościół okazał się niewystarczający .W  związku  z czym zlecono Ernestowi Samuelowi Friedlowi wykonanie planów  przebudowy, i w latach 1797-1805 wzniesiono obok starego kościoła nowy  murowany  mogący pomieścić 800 osób.

Kościół otrzymał bogaty nie tylko pod względem snycerskim ale i historycznym wystrój.
W prezbiterium nastawa  p.w. Trójcy św.  jest barokowa z  XVII w. i  pochodzi z kościoła
Oo .Franciszkanów  z  Namysłowa. Jest pełna rzeźb gdyż poświęcona została 14 wspomożycielom którzy od XIV w. cieszyli się na Śląsku popularnością.

Pod koniec XIX w. w parafii mieszkało około 4500  osób i Rada parafialna
w  1894 r. wystąpiła  z projektem rozbudowy, który miał polegać na dobudowaniu transeptu
i  prezbiterium.
Pozwolenie buy clomid online uzyskano 1902 r.  natomiast  prace rozpoczęto 1905 r. koszty rozbudowy oceniono na 70  tys. marek. Przy budowie  pracowali dosłownie wszyscy.
Po buy clomid zakończeniu robót murarskich przystąpiono do wyposażenia  kościoła, zainstalowano też nowe organy.
Dużą część wnętrza bogackiego kościoła pokrywają freski. Poszczególne przedstawiają
różne postacie i sceny biblijne jak :Pan Jezus na Górze Błogosławieństw, Uzdrowienie
paralityka ,Ostatnią Wieczerzę ,Wniebowstąpienie ,Ucieczkę do Egiptu, Pana Jezus błogosławiącego dzieci, i  Dzieciątko Jezus w Betlejem.

Nasz Kościół zaliczany jest do III grupy zabytków i  uznawany za perłę architektury ,jest  jednym z najpiękniejszych kościołów nie tylko w naszej okolicy, ale i Opolszczyzny.

Każdy kolejny Proboszcz  nie tylko wypełnia obowiązki duszpasterskie  ale  troszczy się o
ciągłe kamagra online upiększanie i dbałość o budynek  kościelny.Przy redagowaniu wykorzystano obszerne fragmenty książki „Bogacica Dzieje Parafii”
autorstwa   buy priligy Ks .Dr. Henryka  Gerlica

 

Czytania na dziś

Gościmy

buy levitra online Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości